Jedno- nebo dvouoborové?

Je lepší studium jednooborové, nebo dvouoborové („sdružené“)?

Sdružené (dvouoborové) studium je vhodné v případech, kdy se Vám druhý obor bude s religioni­stikou nějak doplňovat, tj. kdy Vám napomůže k hlubšímu porozumění nějaké kulturní nebo tematické oblasti, kterou byste chtěli religionisticky studovat. Dvouoborové studium je vždy o trochu těžší než samostatné (jednooborové), nicméně tato větší obtížnost je vyvážena větším rozhledem, který díky němu získáte. Právě proto ale doporučujeme druhý obor volit s rozmyslem a přemýšlet o obou oborech jako o jednom celku. V případě nejistoty se na nás můžete obrátit, rádi vám poradíme.

Pokud se si volbou druhého oboru nejste jisti, doporučujeme Vám raději stu­do­vat jedno­oborově. V jednooborovém studiu je na rozdíl od dvouoborového velký prostor pro volitelné kurzy, které můžete absolvovat i na jakýchkoli jiných oborech FF.

Co když se na druhý obor nedostanu?

Religionistiku lze studovat i jednooborově; pokud proto budete přijati ke studiu religionistiky, ale neuspějete na druhém oboru, můžete nastoupit na jednooborové studium.

S jakými obory kombinovat obecně vzato?

Přestože kombinace je zcela na vás, některé varianty jsou prověřené, že fungují. Například kombinace religionistiky s klasickými nebo orientálnimi jazyky (tj. latina, řečtina, hebrejština, arabština, sanskrt, čínština, korejština, japonština apod.) je velmi užitečná, protože zmíněné jazyky plní roli zdrojových jazyků pro jednotlivá náboženství a umožní vám pracovat s texty v originále. Na zvoleném oboru se také hlouběji seznámíte s historií a kulturou dané oblasti, což vám usnadní religionistickou specializaci a poskytne konkrétní materiál, k němuž pak můžete vztahovat teoretickou výbavu religionistiky.

Když budete religionistiku kombinovat s teoretickými obory (jako například filosofie nebo estetika) může to mít své výhody, zvláště pokud vám vyhovuje abstraktní a teoretické myšlení, ale studium je pak celkově náročnější a neodnášíte si nic „konkrétního“ (jako například znalost jazyka a kultury určitého okruhu).

Kombinace se společenskovědními a humanitními obory jako antropologie, sociologie, psychologie, archeologie nebo dějiny umění dávají také smysl, protože všechny mají průniky nebo styčné body s religionistikou a vybaví studenta unikátní kombinací teorie, metodologie a faktických znalostí.

Kombinace s moderními jazyky (francouzština, němčina, finština, dánština, romština, litevština apod.) a lingvistickými programy mohou být také užitečné, zvlášť pokud vás zajímá náboženský okruh, pro nějž dané jazyky fungují jako primární nebo sekundární jazyky (např. litevština pro studium baltského náboženství a folkloru.)