Rozumění náboženským představám
Jak můžeme rozumět náboženským představám, které na první pohled z pohledu dnešního západního člověka působí iracionálně? Je mezi moderním a „archaickým“ pohledem na svět zásadní rozdíl? Je naše dnešní myšlení opravdu o tolik racionálnější než náboženské myšlení archaických lidí, nebo se i my někdy řídíme podobnými myšlenkovými vzorci jako oni?
Moc rituálů
Proč lidé provádějí rituály? V čem spočívá jejich síla a účinnost? Mohou rituály opravdu léčit, proměnit chlapce v muže, dívku v ženu, seslat kletbu nebo ovlivnit chování přírody? Liší se nenáboženské rituály od náboženských? Proč máme dnes na Západě pro rituály tak malý smysl, zatímco v některých jiných společnostech je ritualizován každý úkon? Jak rituály přispívají k psychickému a společenskému fungování jednotlivce? A je možné dnes funkční rituály nově vytvářet?
Síla mýtů
Z čeho odvozují svou sílu mytické příběhy? Jak působí na své posluchače a jaký vliv mají na jejich vnímání světa? Jaký hlubší řád tyto příběhy nesou a co odhalují o lidské zkušenosti? Můžeme tento řád nalézt i v moderních příbězích, které nejsou náboženské? Jakou roli hrají mýty v současných společnostech, ať už v podobě populární kultury, národních vyprávění nebo osobních příběhů?
Srovnávání různých náboženství
Jak je možné, že mnohé prvky náboženských institucí, mytických příběhů a rituálů se napříč různými kulturami vzájemně podobají? Mají společný původ v minulosti, nebo zas a znova vznikají za podobných podmínek? Jsou výsledkem sdílené lidské povahy?
Role náboženství v současné společnosti
Jak se náboženství proměňuje v dnešní době, kdy slábnou tradiční náboženské instituce? Jak se náboženství napojuje na popkulturu, konzumní způsob života nebo důraz na autentický životní styl? Do jakých dalších sfér se dnes náboženskost přesouvá? V čem spočívá dnešní alternativní spiritualita („ezo“) a v jakých všech oblastech ji najdeme? Jak se v náboženství projevuje boom terapeutické kultury, která propojuje spiritualitu s wellness a osobním rozvojem?
Bližší představu o tématech, jimiž se zabýváme, si můžete udělat z názvů některých závěrečných prací našich studentů:
- Etnografická analýza digitálních tarotových výkladů
- Víra v džiny a posednutí džiny v Islámu
- Mýty a narativy o klimatu v českém internetovém prostředí se zaměřením na apokalyptické a eschatologické vize
- Brány Jiných světů: Podoba hranice Jiného světa v keltských a staroseverských příbězích
- Deskové hry v mytologiích: Srovnání severských, keltských a indických kosmologických motivů
- Lstivost v řeckém náboženském myšlení
- Rituální léčba u Navahů
- České státní pohřby
- Perun z perspektivy srovnávací religionistiky
Zajímají-li Vás další témata, můžete si ve Studijním informačním systému prohlédnout témata všech obhájených u našich vyučujících: Radka Chlupa, Jana Kozáka, Martina Pehala a Heleny Dyndové a Tomáše Halíka. Plný text všech těchto prací si případně můžete stáhnout v repozitáři závěrečných prací UK.