Jaké knihy mám číst?

Jaké knihy mám na přijímačky číst?

Na seznamu by v první řadě neměl chybět nějaký obecně religionistický titul – tj. kniha, která není zaměřena na to či ono náboženství, nýbrž se různé náboženské jevy snaží reflektovat napříč konkrétními kulturními tradicemi. Povinným minimem je „Osm teorií náboženství“ od Daniela Palse. Z ní si přečtěte alespoň tři kapitoly (tj. o třech různých autorech). Vedle toho ale můžete číst i jiné obecně religionistické knihy.

Dále je potřeba, abyste si přečetli knihy o minimálně dvou různých náboženstvích. Jaké to budou okruhy, je na vás. Doporučujeme však volit knihy, které o daném náboženství pojednávají nezaujatě z vnějšího nadhledu, a naopak se vyhýbat knihám, které jsou spíše reklamou na to či ono náboženství napsanou některým z jeho vyznavačů. Jako vodítko při výběru titulů můžete použít náš nezávazný seznam doporučené literatury (knihy v seznamu jsou všechny v češtině).

Souhrnem tedy na na Vašem seznamu musí být minimálně tři knihy: (1) Tři kapitoly z „Osmi teorií náboženství“, (2) kniha k jednomu náboženskému okruhu, (3) kniha k druhému náboženskému okruhu. Mnohem lépe ale na nás pochopitelně bude působit seznam, na němž je knih přece jen o něco víc (např. 10), což dokládá Váš zájem o obor. Naopak příliš rozsáhlý seznam je spíše nevýhodný, protože se zvyšuje pravděpodobnost, že si obsah všech knih nezapamatujete.

Jak má takový seznam vypadat?

Pokud si nejste jisti grafickou úpravou, můžete využít tento vzorový Seznam přečtené literatury